İntihar nedir? İntihar, insanoğlunun kendi kendini cezalandırmak ve kasıtlı olarak dünyadan gitmek için kalkıştığı bir eylemdir.

Son zamanlarda en çok duyduğumuz haberlerin başında intihar haberleri geliyor. Maalesef her geçen gün sık sık almaya başladık bu tür haberleri. İntihar girişiminde bulunan kişilerin yaşlarına bakıldığında ise çoğunun genç yaşta ve çocuk olduklarını görüyoruz. Neden intihar ettiklerine gelecek olursak da genelde ilk sırayı hastalık ikinci sırayı aile geçimsizliği üçüncü sırayı ise geçim zorluğu alıyor. Bu verilerden ayrı olarak da “ diğer “ ve “ bilinmeyen “ bölümleri de önemli yer tutuyor. Her yaş grubu için farklılık arz etmesi nedeniyle çocuklar, gençler ve yaşlılarda farklı nedenlere bağlı olarak intihar girişimlerine rastlanmaktadır.  İntihara neden olan bazı faktörler vardır; psikolojik faktörler, biyolojik faktörler, toplumsal faktörler bunlar sadece birkaç tanesidir. Bunun gibi daha birçok neden vardır ne yazık ki. 
  Biraz çocuklardaki intihar girişiminden bahsetmek istiyorum. Çocuklar intiharı büyüklerden farklı olarak düşünüyorlar. Onlar ölümü boş, sıradan bir şey olarak görüyorlar. Onları intihara sürükleyen en önemli sebep ise anne ve babalarından yeterli ilgiyi ve sevgiyi alamadıkları içindir. Buradan anne ve babalara hatta ve hatta bebek bekleyen anne baba adaylarına sesleniyorum. Çocuk demek hazine demektir. Onlar sizlere bu dünyada verilmiş en güzel hediye, canınızdan bir parça. Biliyorum her anne baba gibi çocuğunuzun iyiliğini istiyorsunuz bunu her anne baba istiyor ama bunu isterken çocuğunuzun da psikolojisini unutmamanız lazım. Çünkü anne ve baba demek sadece çocuğun istediği her şeyi almak ya da ona son derece lüks bir hayat sunmak değildir. Tek şey ilgidir. Çünkü bir çocuk için ilgi bambaşka bir şeydir. Sevildiği, sayıldığı, ilgi gördüğü yerde olmak isterler.
  Çocuklarınızla anne babadan ziyade daha çok arkadaş olmalısınız. Derdini sıkıntısını dinlemelisiniz. Ve şunu da son zamanlarda çok duyuyorum etraftan küçücük çocuğun ne derdi olabilir diyorsunuz ama bilmiyorsunuz ki o çocuk bunları tek başına sizden habersiz bir şekilde kendi içinde atlatıyor işte böyle zamanlarda çocuklarınızı tek başına bırakmayın onlarla birlikte olun ve bu zamanları sizinle birlikte atlatmasına yardımcı olun. Şimdi diyeceksiniz ki konuya intihardan girip neden buralara kadar geldik diye. Asıl mesele burada başlıyor işte. Çocuk anne ve babasından yeteri kadar ilgi görmezse onlardan uzaklaşır ve kendi dünyasına çekilir. Bir süre sonra çocuğa kendi dünyasına da dar gelmeye başlayacak ve saçma sapan şeylere yönelecek bunlara örnek olarak şu an konuştuğumuz konuya yani intihar girişimine kalkışacak. 
 Uzun lafın kısası sevgili anne babalar çocuklarınızı sevin, ilgilenin onların size çok ihtiyaçları var. Yoksa yarın bir gün sizin vermediğiniz ilgiyi başka birinde aramaya kalkacak ama gerçek sevginin ne olduğunu bilmediği için saçma sapan sözlere  gerçek sevgiymiş gibi yaklaşacak.  Çocuğunuzu gerçekten seviyorsanız bu durumları yaşamasına izin vermeyin.