Özgür Özel, kıyasıya rekabet ve iç çekişmelerle sürüncemede kalan CHP’nin eski yöneticisi yeni genel başkanı olarak yarıştan sıyrılmayı başardı.

Bundan sonra eski yüz – eski politikalarla mı; yeni genel başkan – yeni stratejilerle mi anılacağını Özel kendisi belirleyecek!
***
Gidenin inatlaşarak gittiği, gelenin büyük heveslerle göreve başladığı CHP genel başkanlık makamına oturan her isim Türk siyasi tarihinde 'unutulmaz' anılar bırakıyor.
Her 'unutulmaz' isim adını altın harflerle tarihe yazdırmıyor elbette…
Özgür Özel'e karşı beklenti de var yılgınlık da... Rotayı ne tarafa çevireceği kendisine ve destekçilerine bağlı.
Yaklaşan seçimler yerelde güç gösterisi yapabilme kabiliyeti olan CHP'de kendisine bir avantaj sağlayabilir. Aynı zamanda sözünün eri olup olmadığını da gösterir! Değişim sloganıyla gelen Özel, güçlü kadrolaşmayı, yenilenmeyi, gençleri, kadın kotasını ve liyakatin ilk sınavlarını topluca verebilir. Çünkü değişim isteyen CHP'nin temel sorunları değiştiremediği siyasi kuralları!
Ankara'dan Türkiye'ye yayılacak bir umut ve inanç gerekiyor…
***
Bu değişim Eskişehir'e nasıl yansıyacak?
Parti Meclis Üyelerinde Eskişehirli bir ismin olamaması, CHP kimliğiyle bilinen Eskişehir'e bir burukluk yaşanmasına sebep olabilir.
Öte yandan Eskişehir'deki genel kurulda kaybeden değişimciler arasında bir motivasyon da oluştu. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt kurultay gecesi 'Güzel günler göreceğiz çocuklar, güneşli günler' şarkısıyla üzerine gönderilen negatif enerjiyi atmış gibi görünüyor.
Lafını söylemekten korkmayan bir Kazım Kurt bence artık kolay kolay geri adım atmaz. Malum, 'karizması sarsıldı' yorumları çok yapıldı 24 Eylül Pazar akşamı…
***
Bu değişimin Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç'ı huzursuz edeceğini sanmıyorum…
Ama Eskişehir'deki genel kurulun ve Ankara'daki büyük kurultayın bence ortak özellikleri var.
Kim ne görüşle desteklerse desteklesin, 'değişim' diyen örgüt kazandı CHP'de. Örgüte paralel kadroların, son sözü ben söylerim diyen yöneticilerin inadını delegeler kırdı!
Görünen o ki; CHP'yi değiştirecekse örgüt değiştirecek,
Sahada çalışacaksa örgüt çalışacak.
Tek kişiden oluşmayan örgüt demokrasi getirecek…
***
*Unutmadan, siyasi öngörüsü için MHP lideri Devlet Bahçeli'yi tebrik ederiz!